Gastroezofaginio refliukso liga (GERL) yra labiausiai paplitusi virškinimo trakto liga, kuria serga 20–30 % išsivysčiusių šalių pasaulio žmonių. GERL yra per didelis rūgštinio skrandžio turinio nutekėjimas iš skrandžio į stemplę (virškinamojo trakto dalį tarp gerklės ir skrandžio). Dažniausi simptomai yra rėmuo ir regurgitacija.

Gastroezofaginio refliukso liga (GERL)

RĖMUO YRA DEGINIMO AR SKAUSMO POJŪTIS EPIGASTRIUMO SRITYJE AR UŽ KRŪTINKAULIO

Rėmenį bent kartą per metus pajunta daugiau nei pusė žmonių, dažniau pasitaiko vyrams. Taip pat dažnai pasitaiko nėštumo metu, bet dažniausiai praeina po jo. Per pastaruosius 15 metų žmonių, kiekvieną savaitę patiriančių GERL simptomus, skaičius išaugo beveik 50%.

REGURGITACIJA YRA NEVALINGAS SKRANDŽIO TURINIO GRĮŽIMAS Į GERKLĘ AR BURNĄ.

Rėmenį ir regurgitacija gali lydėti rūgštus ar kartokas skonis burnoje, blogas burnos kvapas, skrandžio turinio grįžimas į burną, vėmimas, liežuvio deginimas ar burnos opos.

Rėmuo dieną ir naktį

Simptomai pasireiškia dieną ir naktį, todėl pasikartojantis rėmuo gali smarkiai apsunkinti jį patiriančių žmonių gyvenimus ir gali sutrikdyti įprastą veiklą dieną ir miegą naktį.

Protonų siurblio inhibitoriai (PSI) padarė tikrą revoliuciją gydant ligas, susijusias su pernelyg didele rūgšties sekrecija. Jie veikia ilgai (24 valandas) – viena tabletė per dieną palengvina tiek dienos, tiek nakties simptomus.

AR JŪS ŽINOTE?

PACIENTAI, SERGANTYS GERL, SAVO GYVENIMO KOKYBĘ VERTINA TAIP PAT AR BLOGIAU KAIP ŠIRDIES LIGOMIS AR DIABETU SERGANYS PACIENTAI.

Rėmens komplikacijos

Jei rėmuo negydomas, jis gali sukelti komplikacijas, tokias kaip:

  • astma
  • naktinė apnėja
  • pasunkėjęs kvėpavimas
  • emalio defektai.

Kai kurie žmonės rėmenį sieja ir su dažnu sinusų ir net ausų uždegimu, tačiau tyrimai to dar nepatvirtino. Sunkiausios komplikacijos yra stemplės uždegimas ir stemplės pokyčiai, dėl kurių gali atsirasti kraujavimas ar net vėžiniai pakitimai.

AR JŪS ŽINOTE?

GERL TAIP PAT GALI PAVEIKTI ORGANUS, KURIE NĖRA TIESIOGIAI SUSIJIJĘ SU STEMPLE, PVZ., NOSIS, AUSYS, GERKLĖ, PLAUČIAI. TAI TAIP PAT GALI BŪTI LĖTINIO KOSULIO, GERKLĖS SKAUSMO, UŽKIMIMO, ASTMOS, DANTŲ EMALIO PAŽEIDIMO AR ĖDUONO, KĄSNIO POJŪČIO GERKLĖJE JAUSMO, (EKSTRAKARDINIŲ) KRŪTINĖS SKAUSMŲ IR KITŲ PROBLEMŲ PRIEŽASTIS. ŠIE SIMPTOMAI PRISKIRIAMI ATIPINIO GERL SIMPOTMAMS.

Ar jūs žinote?

Rėmens priežastys

Rėmuo, regurgitacija ir kiti su rūgštimi susiję GERL simptomai atsiranda ne tik dėl gyvenimo būdo, bet pirmiausia dėl sfinkterio tarp skrandžio ir stemplės esančio raumens atsipalaidavimo. Esant normaliam virškinimui, apatinis stemplės sfinkteris atsidaro, kad maistas galėtų patekti į skrandį, ir užsidaro, kad maistas ir skrandžio sultys nepatektų iš skrandžio į stemplę. Tačiau, kai šis raumuo susilpnėja arba atsipalaiduoja, rūgštus skrandžio turinys gali grįžti į stemplę.

Veiksniai, galintys prisidėti prie GERL vystymosi:

  • ligos (ezofagitas, sklerodermija)
  • diafragminė išvarža
  • nesveikas gyvenimo būdas (pvz., stresas, alkoholis, rūkymas, antsvoris)
  • tam tikri vaistai (pvz., teofilinas, tricikliai antidepresantai, kalcio kanalų blokatoriai)
  • mechaniniai apatinio stemplės sfinkterio pažeidimai (pvz., chirurgija, baliono išsiplėtimas)
  • nėštumas (dėl hormonų estrogeno ir progesterono)

Rėmeniui taip pat gali turėti įtakos tam tikri maisto produktai ir gėrimai.

Rėmenį malšinantys vaistai

Vaistai nuo rėmens skirstomi į tris grupes: antacidinius vaistus, H2 receptorių inhibitorius ir protonų siurblio inhibitorius (PSI).

PSI (pvz. pantoprazolas) efektyviai kontroliuoja skrandžio rūgšties sekreciją ir ilgam laikui pašalina refliukso simptomus, tokius kaip rėmuo.

Šaltinis: 1. Savarino V, Di Mario F, Scarpignato C. Proton pump inhibitors in GORD. An overview of their pharmacology, efficacy and safety. Pharmacol Res 2009; 59: 135–53. 2. https://www.nolpaza-control.com/si/tezave-z-zgago/

Ar Jūsų simptomai sunkūs?

Klausimynas

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Jeigu įtariate, kad Jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt.

Visos teisės saugomos. Krka, tovarna zdravil, d. d., Novo mesto